DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Najważniejsze wskazówki dotyczące ziół

Czy to sałatka, sos czy dip – zioła nadają każdej potrawie słoneczny, smakowity i intensywny aromat. Poniżej zdradzamy sześć sekretów dotyczących sadzenia, pielęgnacji i zbioru ziół.

1. Uprawa
Zioła można uprawiać niemal wszędzie: w doniczkach na parapecie, w skrzyniach na balkonie lub w ogrodzie kuchennym. Uwagę przyciąga bardzo spirala ziołowa. Nie tylko ładnie wygląda, ale także zapewnia optymalne warunki różnym rodzajom ziół na małej powierzchni. Możesz siać takie zioła jak pietruszka, koper, szczypiorek czy bazylia. Wystarczy umieścić cienką warstwę nasion na powierzchni ziemi i utrzymywać jej odpowiednią wilgotność, aby wykiełkowały.

2. Przesadzanie
Wygodnym sposobem na posiadanie ziół w domu jest zakupienie ich w supermarkecie. Prawie każdy z takich sklepów oferuje zioła w doniczkach. Jeśli decydujemy się na zakup ziół w doniczce, ważne jest, aby je później przesadzić do większej donicy. Dzięki temu mamy pewność, że roślina ma wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć.

3. Podlewanie
Aby zioła rosły i kwitły, trzeba je regularnie podlewać. Jeśli lubisz zioła śródziemnomorskie jak tymianek, majeranek, oregano czy rozmaryn, nie musisz ich często podlewać, bo są przyzwyczajone do ubogiej i suchej gleby. Z kolei szczypiorek, melisa, pietruszka czy estragon potrzebują dużo wody. W obu przypadkach należy unikać nadmiernego uwilgotnienia gleby.

4. Nawożenie
Ogólnie nawóz należy stosować oszczędnie. Zbyt częste nawożenie nie pozostanie bez wpływu na smak i aromat. Jeśli chcesz użyźniać swój ziołowy ogródek, możesz to robić raz na miesiąc.

5. Zbiór
Zbieranie ziół jest proste. Zwykle zbieramy liście, tak jest na przykład w przypadku bazylii i czosnku niedźwiedziego. W przypadku melisy, mięty czy estragonu zbieramy i wykorzystujemy całe gałązki. Najlepiej to zrobić przy pomocy ostrego noża lub nożyczek do ziół. Trzeba pamiętać, że zbieramy tylko tyle ziół, ile będzie nam potrzebne.

6. Przechowywanie
Zioła przechowujemy na dwa proste sposoby: suszymy je lub zamrażamy. Aby wysuszyć zioła, wystarczy je położyć w ciepłym, zacienionym miejscu na dwa tygodnie. Następnie umieszczamy je w szklanych pojemnikach z pokrywką. Aby zamrozić zioła, trzeba je najpierw umyć, pokroić na kawałki i ułożyć w pojemnikach do mrożenia. Każdy gatunek umieszczamy w oddzielnym słoiku lub pudełku. Oba sposoby przechowywania sprawiają, że zioła zachowują cenny aromat i olejki eteryczne.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.