DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Dziesięć "złotych zasad nawadniania"

Aby zapobiec więdnięciu delikatnych roślin w lecie, należy je odpowiednio nawadniać. Ale jaką ilością wody i jak często? Czy wskazane jest podlewanie od góry czy raczej z dołu? Pojawia się pytanie za pytaniem... A my podajemy Państwu odpowiedzi! Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu i poznania pomocnych wskazówek dotyczących nawadniania roślin.

Zasada nr 1: równomierne nawadnianie
Większość roślin wymaga utrzymania stałej wilgotności w glebie. Ale lekkie przesuszenie pomiędzy kolejnym nawadnianiem stymuluje rozrost korzeni roślin.

Zasada nr 2: rzadziej ale obficiej
Grządki wystarczy podlać zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu: lepiej rzadziej ale obficiej, niż często i mało.

Zasada nr 3: nawadnianie późnym wieczorem albo wcześnie rano
Podczas podlewania wieczorem albo rano, kiedy grunt jest jeszcze schłodzony po nocy, wyparuje mniej wody, niż dzieje się to w przypadku nagrzanej w ciągu dnia ziemi. A rośliny mogą się wtedy wcześniej zaopatrzyć w wodę przed czekającym je upałem.

Zasada nr 4: unikanie moczenia liści
Mokre liście to chore liście. Jeśli liście są mokre w nocy, to zagrażają im choroby grzybicze. Z kolei w ciągu słonecznego dnia ulegną one poparzeniu (krople wody działają jak małe soczewki skupiające promienie słoneczne).

Zasada nr 5: odpowiednia ilość wody
Nawadnianie zgodne z zapotrzebowaniem oznacza, że woda musi dotrzeć głeboko aż do korzeni. Zbyt mała ilość wody nawilży tylko wierzchnią warstwę ziemi tzn. jej pierwszy cm, albo nawet nie, np. w przypadku gleby pokrytej warstwą mulczu. Nawadnianie zgodne z zapotrzebowaniem oznacza również, że roślinom należy szczególnie w okresie owocowania zapewnić odpwiednią wilgotność gleby (np. w okresie rozwoju korzeni i bulw (marchew, ziemniaki), rozwoju liści (bazylia, roszponka), głów (kalafior, sałata głowiasta), strączków (fasola) czy owoców (pomidory, owoce).

Zasada nr 6: większa ilość wody w porcjach
Woda potrzebuje czasu, żeby wsiąknąć w ziemię. Zanim więc spłynie ona z grządki niewykorzystana, należy raczej stopniowo dozować jej ilość.

Zasada nr 7: nawadnianie punktowe ale nie precyzyjne
Podlewanie w jednym punkcie prowadzi do nadmiernego jednostronnego wzrostu korzeni rośliny, a tym samym do gorszego wykorzystania składników odżywczych zawartych w glebie. Dlatego należy zawsze podlewać ziemię wokół rośliny i rozprowadzać ją równomiernie w całym obszarze zagłębienia.

Zasada nr 8: oszczędne nawadnianie
Należy podlewać rośliny taką ilością wody, jak to konieczne i tak mało, jak to jest możliwe. W sposób uproszczony funkcjonuje to najlepiej dzięki systemowi automatycznego nawadniania wyposażonemu w czujniki wilgotności – na rabatach, na balkonie i na trawniku.

Zasada nr 9: unikanie zalegania wody
Zalegająca woda wypycha powietrze z ziemi wokół korzeni i ich komórki toną z braku dostępu tlenu.

Zasada nr 10: używanie dobrej jakościowo gleby bogatej w iły
Minerały ilaste dzięki zjawisku pęcznienia zapewniają roślinom lepsze zatrzymanie wilgoci w glebie oraz bardziej równomierne zaopatrzenie w wodę. Podczas mokrego lata oraz w zimie należy zadbać o odprowadzenie zbędnej ilości wody, aby nie dopuścić do jej zalegania.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.